Cestovať či necestovať ?

Autor: Eva Rohrman Madová | 29.11.2020 o 18:32 | (upravené 3.12.2020 o 10:08) Karma článku: 2,02 | Prečítané:  467x

Je Španielsko na zozname vašich obľúbených destinácií a neviete či  už vycestovať? Krajina má rovnaké "covid sfarbenie" ako SKtak prečo zostávať doma, veď slnko tu svieti pre všetkých rovnako aj cez zimu a je zadarmoale...

"korona" nám pekne všetkým zamotala súkromné cestovateľské plány. A my, ktorí podnikáme na realitnom či turistickom trhu a sme priamo odkázaní na klientov z našich končín, o to viac. Na základe mnohých vaších otázok som sa snažila zozbierať  potrebné informácie  a pridať ku nim vlastné skúsenosti zo života v krajine v aktuálnych časoch.  Hlavným aj očividným opatrením stále zostáva nosenie rúšok a dezinfekcia rúk pred vstupom do uzavretých priestorov. 

 AKO SA DÁ DNES DO ŠPANIELSKA DOSTAŤ A KEDY TREBA TEST 

Tak ako aj inokedymožností je stále dosť. Letecky, autobusom, autom, na bicykli, po vlastných ...ale spomeniem tie najvyužívanejšie :). 

Letecky - TEST POTREBUJETE 
Letecká doprava je najrýchlejším spôsobom, a platí to aj dnes. V Španielsku je takmer 50 letísk, najvyužívanejšie sú v Barcelone a Madride. Aktuálne sú však lety obmedzené alebo sú dosť drahé letenkyalebo majú prestupy.  Nízkonákladová spoločnosť Wizzair začína lietať od 20.12. do Alicante aj Valencie. Dovtedy sa sem dostanete iba dosť komplikovane s prestupmi a za vyššie ceny leteniek. Najvýhodnejšie ceny si môžete pozrieť aj tu Lacné letenky (pelikan.sk)


Autom  - NEPOTREBUJETE TEST
Túto formu mám niekoľko krát za sebou. Vždy nás to stálo min. 3 dni strávené na cestách a keďže sme si zvolili trasu cez Taliansko a  cez Francúzsku riviéru . Veľa našincov si trúfa a dá sa na  niekoľkohodinový maratón, teda bez prestávky na striedačku v lepšom prípade s prespaním v aute  čo ja určite nedoporučujem.  Inak Španielsko sa chváli rozsiahlou cestnou dopravou s približne 11 000 km  diaľníc. Dobrou správou je, že na väčšine turistických úsekoch sa od januára 2020  zrušili   drahé poplatky za užívanie diaľníc – mýto.


Loďou  - TEST POTREBUJETE
Zo SR do ES  možné absolvovať iba ako kombinovanú dopravu, ale zo Španielska si môžete urobiť výlet napr. na Baleárske ostrovy. K najvýznamnejším prístavom patrí Barcelona, Valencia aj Algeciras alebo Denia. Lístok Barcelona /Denia- Menorca sa dá kúpiť už za 39 EUR. A inak Baleárske ostrovy sú už nie sú v červenej zóne takže PCR test aktuálne netreba. 

 

Z mapky vyplýva že Španielsko má takú istú farbu ako aj Slovensko čo podľa cestovateľského semafóra znamená, že tieto krajiny sú slovenským krízovým štábom považované stále za rizikové v rámci EÚ. A teraz príde asi úplne najdôležitejšia informácia...  

 

Po odchode zo Slovenska do Španielska

 • od  23. novembra 2020 sa vyžaduje od väčšiny európskych cestujúcich potvrdenie o negatívnom COVID teste tzv.  RT-PCR testu a musí byť vykonaný 72 hodín pred odchodomBez testu sa do Španielska dostanú len občania menej rizikových krajín. Tým, ktorí do krajiny pricestujú bez negatívneho PCR testu hrozí mastná pokuta až do  6000 Euro
 • Ak smerujete do Španielska musíte mať pred odletom vyplniť elektronický formulár dostupný na stránke spth.gob.es  alebo v mobilnej aplikácii SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po registrácii  obdržíte QR kód, ktorý je povinný predložiť po prílete do Španielska.
 • Vo výnimočných prípadoch môžu cestujúci vyplniť formulár v papierovej forme aj priamo v lietadle. Počet takýchto formulárov je však obmedzený.

Po návrate na Slovensko zo Španielska 

máte  na výber 2 možnosti: 

 • negatívny PCR test (cena v Španielsku ca 120 Euro) a žiadna karanténa alebo
 • registrácia na e-hranica korona.gov.sk a domáca izolácia s následným PCR testom na 5. deň (hradeným štátom).

TESTY

 • Diagnostické testy nebudú akceptované  
 • Test sa musí vykonať 72 hodín pred príchodom do Španielska
 • Pred odchodom domov sa dajú v ES vykonať vo väčšine laboratórií takmer v každom meste a cenovo sa pohybujú okolo 120 Euro 
 • Test je potrebný pre každého, kto prichádza cez more alebo letecky. Nevyžaduje sa, ak prídete autom, na bicykli, "pešo", v autobuse alebo vlaku .  
 • Certifikáty musia byť originálne v papierovom formáte, ale môžu byť uložené digitálne do vášho mobilného telefónu alebo tabletu alebo čokoľvek iného.  
 • Tieto testy sa vyžadujú pre tých, ktorí vstupujú do ES. Nepotrebujete test, ak prechádzate z jedného regiónu do druhého, keď už ste v ES. Nebude ich potrebovať ani na  Kanárske ostrovy alebo Baleárske ostrovy z ES.  
 • Ak prechádzate cez inú krajinu, aby ste sa dostali  do Španielska po ceste, najprv si skontrolujte obmedzenia cestovania v tej krajine.  

KTO HRADÍ TEST

V prípade, že máte dobrú poisťovňu test vám uhradí. Ak potrebujete poistenie pre prípad ochorenia na covid19 a na Slovensku vás nechcú poistiťtak existujú  španielskepoisťovne ktoré poisťujú za normálnychcien. 

AKTUÁLNE OBMEDZENIA V ŠPANIELSKU

Zákaz vychádzania v noci

Zatiaľ platí  tento zákaz vychádzania v čase od 23.00 h do 06.00 h v celom Španielsku s výnimkou Kanárskych ostrovov.  Tento zákaz bol nariadený  španielskymi úradmi25.10. a o 15 dní by mal vypršať ale pravdepodobne sa predĺži. Takže ak plánujete si prísť užiť nočný život asi to zatiaľ nepôjde. Kreatívni Španieli si ale našli alternatívu a chýbajúce činnosti nočného života, čím myslím najmä tanec si doháňajú v obmedzených, ale povolených skupinkách 6- tich osôb cez deň. 

Prechádzanie z komunity do komunity (comunidad) 

Tento zákaz turista až tak nepocíti v prípade,  že nemá v pláne precestovať úplne celé pobrežie (lebo kvôli dobrému počasiu by žiaden turista nemal asi chuť chodiť  v zime do vnútrozemia). Zákaz platí bez vážnejších dôvodov opustiť komunitu čo v reáli znamená , že nie je napr.možné pocestovať z Costa Blancy do Andalúzie Madridu a či Barcelony ale zostať na ca 300 km dlhom pobreží Costa Blancy. 

Španielske hranice s Francúzskom a Portugalskom zostávajú otvorené a neexistujú žiadne obmedzenia ani pre medzinárodnú autobusovú dopravu.  

Poteším sa ak som vám  zozbieranými informáciami pomohla  správne sa rozhodnúť  či cestovať alebo  necestovať. Ak budú otvorené otázkykľudne ma kontaktujte. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.


Už ste čítali?