Keď vám zomrie Otec...

Autor: Eva Rohrman Madová | 23.5.2016 o 0:00 | (upravené 23.5.2016 o 21:21) Karma článku: 4,49 | Prečítané:  432x

Keď vám zomrie otec a bol to druhý rodič v poradí uzavrie sa kruh najbližšej rodiny, ktorá vás od  detstva sprevádzala...a zrazu všetci s vami súcitia. 

Keď zomrie otec, odíde hlava rodiny, odíde niekto, kto bol pre vás vzorom, staral sa o materiálnu stránku a žil pre vaše blaho od vášho narodenia. Keď sa vraciate do domu kde naposledy žil,  tak vám je ťažko a pociťujete tlak na duši, lebo domov už neexistuje !! Už to nie je útočisko pred svetom, kde ste spolu preberali slasti aj trpkosti tohto života. Už sú to iba prázdne miestnosti, nájdená použitá striekačka, ktorú dostal od lekára prvej pomoci, starý kufor plný fotiek a spomienok, ktoré mu spríjemňovali posledné, osamelé roky. Zapatrošený list, ktorý písal kedysi z veľkou úctou a láskou  svojej žene, rýmovačky ku jej sviatku, ktoré  boli vždy aj humorné a ukončené slovami ...“bozkáva ťa „ ...a k veršíku priložená kytička kvetov. Keď vám zomrie otec, je to iné ako keď zomrie matka. A neverte tomu, že to bolí menej...

Môj otec začal stavať dom, hneď po tom ako som prišla na svet. Čo dom, domišťo postavil na tú dobu . Zaslúžila som si to? Ako niečo malé, mrňavé  ešte nevnímajúce svet, bola som pre toho človeka tak dôležitá, aby sa pustil do náročnej roboty. A to bola vážne robota, nie na kľúč odovzdaný bungalov. Myslel na to, aby sme mali väčší priestor, bola som tretia v poradí, myslel na to aby svoje deti aj manželku mali dôstojné bývanie a dostatok miesta. Taká dôležitá som bola už vtedy pre neho. ..

Keď odíde otec, taký ako bol ten môj, teda kvalitný a zodpovedný človek, ktorý svoj život obetoval rodine, tak vám nie je iba smutno, ale vaša duša sa chveje. Cítite bezmocnosť  a neviete si spomenúť na žiadnu nepríjemnú udalosť s ním, aby ste si celú situáciu odlahčili. Myslíte  iba na humorné a krásne chvíle, na to, ako sa o vás vždy zaujímal, ako prechádzal prstom na mape, sediac na vozíčku,  na miesta, kde ste právei rozcestovaný , ako trpezlivo čaká na váš príchod, za dverami svojho domu,  z rukami založenými , ale vy ešte musíte vybaviť tisíce " neodkladných"  veci .

Otec  je toho ešte toľko čo by sme ti chceli povedať,  prečo tvoje posledné slová neboli "milujem vás", ani "budete  mi chýbať", ale pýtal si sa na prácu a nové auto...Viem, nechcel si nám spôsobiť ešte viac žiaľu. 

Sme so sestrou vďačné za to, že si nás chcel mať pri svojom odchode. Táto chvíľa sa mi stále premieta ako film,  boli to najsilnejšie hodiny môjho života, môcť ťa hladiť,  modliť sa  s tebou a povedať ti slová , ktoré ma práve napadli. „Si ten najlepší otec „ ...“Neboj sa , všetko bude dobre „ ...po týchto sa ti uľavilo a stratil sa strach z nepoznaného . Ďakujem za tieto hodiny, ďakujem  že si nás tam chcel mať, ďakujem za dúhu , ktorá potom vyšla nad nemocnicou,  ďakujem za svoj život a za ten tvoj ,ktorý si nám obetoval .

Otec zanechávaš nám tu odkaz tvojej generácie, doby, ktorá nebola skazená materializmom a výdobytkami uľahčujúcimi život, ale doby, kedy sused poznal suseda po mene, kedy si ľudia vážili tradície svojich predkov.

Tvoj život je nám vzorom a my sme mali tú česť putovať nejaký ten čas pod tvojimi ochrannými krídlami. Buď teraz našim anjelom.  

Keď vám zomrie otec, rozlúčka s ním je ťažká.... ale vy musíte  ďalej......bez neho :( 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?